"Tarihi canlı bir savaş alanı, bir ideolojik çatışma bölgesi olmaktan kurtarmamız lazım"

 

Kırşehir'de (Günlüğümden)

12 / 06 / 2005

… Ben ise Mayıs ayında yaşadığım önemli iki olaya dönmek istiyorum. 13 Mayıs 2005 tarihinde hayatımda ilk kez bir üniversitede 120 kişilik öğrenci grubuna Azerbaycan konusunda bildiri sundum. Beni konuşma yapmam için Gazi Üniversitesi'ne bağlı Kırşehir Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü’nde çalışan değerli arkadaşım Ahmet Oğuz davet ettiydi. Konuşmam Çağdaş Türk Cumhuriyetleri dersi çerçevesinde yapıldı. Azerbaycan konusunda 30 dakikalık genel bir bilgi verdim. Daha sonra soru kısmı başladı. Sağ olsun, öğrenciler de çok istekli ve meraklı idiler. Çarlık, Sovyet, Bağımsızlık dönemi ile ilgili sorular soruldu. Sorulara ideolojiden kaçarak cevaplar vermeye çalıştım. Sorular daha çok Türkiye Azerbaycan ilişkileri ve Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru hattı da ilgiliydi. Sunum ve soru cevap kısmının tamamı bir saat yirmi dakika sürdü. Çok olumlu olduğunu düşünüyorum. Hocalar ve öğrenciler cevaplardan doydular. Ben de sorulardan. Hacettepe’den arkadaşım Hakan Uzun ve Seyfeddin hoca da sunumumda iştirak ettiler.

Toplantıya giderken öğrencilik dönemimizde yayınladığımız Azerbaycan’ın Sesi adlı derginin elimde bulunan birinci sayısından da 80 adet yanıma aldım ve öğrencilere dağıttım. Ellerinde bu günden bir anı olarak kalacaktır.

Sonra ise Ahmet beni Kırşehir’i gezdirdi. Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi tarihi anıtlarını inceledik, bilgi sahibi oldum. Caca Bey Camii, Lale (Lala) Camii, Melik Gazi Kümbeti en çok beğendiğim yapılar arasındaydı. Resimler çektirdik. Ahmet sonraki günlerde resimleri bana ulaştırdı. Arşivimde duruyor.

Kırşehir’i çok beğendim. Çok da büyük bir yer değil. 200 bine yakın nüfusu var. Bunun da 7-8 bini öğrencilerden oluşuyor. Gazi Üniversitesi’nin bölümleri var bu şehirde. Ankara’dan 3.5 saat uzaklıktadır.

13 Mayıs’ta diğer bir önemli olay Atamın gözünden ikinci kez ameliyat olmasıydı. Toplantıdan önce aradığımda daha ameliyata girmemişti. Toplantıdan sonra aradım. Durumu iyiydi. Amma ağrıları vardı. Arada tansiyonu da yükselmiş. Amma doktorlar kontrolde tutmuşlar.

Akşam Ankara’ya vardığımda kendimi çok rahat hissediyordum. Zira Azerbaycan konusunda bir görevi yerine getirmiştim.

 

 238 04-05-23

  Paylaş   Tweetle   Paylaş   Paylaş   Gönder
Copyright © 2017 Doç. Dr. Elnur Ağayev | Bu sitedeki tüm görsel materyallerin hakkı saklıdır.
×
×

Avatar
Hatırla beni