"Tarihi canlı bir savaş alanı, bir ideolojik çatışma bölgesi olmaktan kurtarmamız lazım"

 

“Şamın (Mumun) Yaşaması Yanmasındadır…”

Değerli öğretmen, aydın Kubilay Öğütveren hocamı Lefke’ye geldiğim 2008 yılından beri tanırım, takip ederim, gözlemlerim, yazdıklarını okumaya çalışırım. Okulda karşılaşırız, çarşıda, kahvede, sokakta karşılaşırız, uzun uzun muhabbetlere dalarız. Hocanın, uzun muhabbetlerinden “bıkkınlık” yaşayıp kopmak isteyenler, dinler gibi yapanlar olduğu gibi, bu muhabbete devam edip onun keyfine varanlar da vardır ve çoğunluğu oluşturmaktadır.

Ben de bu muhabbetten keyif alanlar sırasındayım. Neden mi? Çünkü bu muhabbetlerin merkezinde önce İNSAN var, sonra da onunla ilgili betimleme var, sorgulama var, çözüm arayışları var, çözüm üretimi var. Velhasıl, İNSAN için yanma var.

Kubilay hocam İNSANı dert edinen birisidir. Fani dünyamızın boşluklarına inana-inana gün geçiren, taş üstüne taş koymayıp ömür çürütenler, yürek bulandırıp gönül kıranlar, kendi ifadesiyle “avanta peşinde koşan”lara cephe almaktadır. Hocam bugün belki arkadaşı Sezai Ertüz için kullanıyordur “BÜYÜK ADAM” ifadesini, oysa bu ifade onun arayışının sembolüdür, işaretidir, hedefidir.

Yaratıcı insanlar için kullanılan ifadeler vardır: filankes Allahperesttir, filankes Güzelperestir, filankes Aşkperestir diye. İnsana has olan bu özelliklerin hepsinden Kubilay hocamda biraz vardır ama o bu kalıpların hiçbirisi ile de sınırlandırılamaz, çünkü o yazılarında, arayışlarında İNSANPERESTtir. İNSANı kusurlarından, eksikliklerinden arındırmak ve içindeki iyilikleriyle yüze çıkarma peşindedir.

*           *           *

Nedense Kubilay hocamın yazılarını okurken, konuşmalarını dinlerken 20. Yüzyıl Türk Dünyasının ünlü şairi Bahtiyar Vahapzade’nin klasik edebiyat izleri taşıyan aşağıdaki mısralarını hatırlıyorum:

“Yaşamak yanmakdır, yanasan gerek,

Hayatın ma’nası yalnız ondadır.

Şam (mum) eger yanmırsa, yaşamır demek

Onun yaşamağı yanmağındadır.”

İNSANLIK için şam (mum) gibi yanmakta olan bu arayışında, bu çabasında, bu YANMASINDA Kubilay hocama başarılar diliyorum.

Bu fani dünyaya birey olarak hepimiz birer birer veda edeceğiz, kalan ise İNSAN, İNSANLIK olacak.  Ve bir de İNSANLIĞa faydası dokunanların İZleri

 

Doç. Dr. Elnur Ağayev

19.05.2022  

 846 02-10-22

  Paylaş   Tweetle   Paylaş   Paylaş   Gönder
Copyright © 2017 Doç. Dr. Elnur Ağayev | Bu sitedeki tüm görsel materyallerin hakkı saklıdır.
×
×

Avatar
Hatırla beni