"Tarihi canlı bir savaş alanı, bir ideolojik çatışma bölgesi olmaktan kurtarmamız lazım"

 

Yılmaz Şipal’in Dönüşü…

Sezon başından beri Lefke takımının iyi oynamadığından, takımdaki sakatların fazlalığından, takım futbolcularının gerçek bireysel performanslarını yakalayamamalarından, organize bir futbol oynamamalarından bahsediyoruz. Bu anlamda sıkıntılar daha devam etmekle beraber haftalar geçince düzelmeye doğru yol da alınmaya başlanmıştır. Seyirciye keyif veren bir oyun şekli daha yakalanmış değildir ama gün geçtikçe sakatların takıma dönüşü, bireysel performansların yükselişi ve az da olsa takım oyununu oynamaya doğru olumlu gelişmeler yaşanmaktadır.

Bu hafta ligin 11. hafta maçları oynandı. Lefke takımı sıkıntılı günler yaşayan Küçük Kaymaklı TSK’ya misafir oldu. Ligde istediğini bulamayan, Lefke maçı öncesi teknik ekip değişimi yaşayan Kaymaklı’da işler yolunda gitmiyor. Lefke maçı bağlamında bakıldığında sahafa oynanan oyun da şimdilik yeterli değildir. Evet, bir pas trafiği var, atak girişimleri var ama atakları sonlandırmada sıkıntı yaşanmaktadır, savunmada, birebir mücadelelerde istenen yakalanmamaktadır. Tabi ki gol yollarında yaşanan sıkıntılarda Obada Felix’in sakat oluşu da mutlaka rol oynuyordur. Ama yine de alışık olduğumuz Kaymaklı takımı bu değildir. Umarım kısa sürede sorunlarını giderip lige renk katacaklardır.

Lefke takımı ise Kaymaklı maçına tam kadroya yakın 11’le çıktı. Haftalardır sakat futbolcularından yeterince faydalanamayan Lefke takımı Kaymaklı maçına eski günlerden Rahmi Çelik hariç tam kadroyla çıktı. Haftalardır sakat olan Kaan Savaşkan artık stoper mevkiine geri dönmüş ve Aykut Esmeraslan’la eksi günlerin sinyallerini veriyorlar. MTG maçında sakatlanmasına ve eksik antrenmanlarına rağmen Kemal Solkanat sol bek mevkiindeki yerini bırakmayı düşünmemektedir. Sakatlıktan dönen Yılmaz Şipal sol açık mevkii adeta benimdir diyor. Haftalardır takım ataklarının gerçekleştirme alanı olan sağ kanattaki oyuncular Mustafa Tahsildaroğlulları ve Kabıri Alhassan yine formundalar. Kaleci İrfan Özbay güven vermeye devam etmektedir.

Çağan Çerkez hocam geçen hafta Yakup Esmeraslan’ın yokluğunda orta sahada denediği Anzhi’nin bu mevkideki oyunundan memnun kalacak ki bu hafta da onun yerini değiştirmedi. Geçen hafta kart cezalısı olan Yakup Esmeraslan ofans ve defans yönleriyle güven veren bir oyun sergilemeye devam ediyor, dün bunu bir daha nümayiş ettirdi.  Takımın abilerinden, orda sahanın dinamosu Aziz Özsakallı gençlere taş çıkarırcasına 90 dakika sahada mücadele ediyor ve son hafları golsüz de geçmiyor. Lig başında takımda sağ açık için düşünülen Zekai Serdar daha sonra oynatılmaya başlatılan forvet mevkiine alışmaya çalışmaktadır. Bu mevkii Zekai’ye yabancı değildir, daha önceleri burada oynadı. Bu sene belki daha bu mevkiinin kıvamını yakalamış değildir ama iyi kumaş olan Zekai, o günün uzak olmadığının sinyallerini de zaman zaman vermektedir.

Dünkü maçtaki oyunundan dolayı burada Yılmaz Şipal’a ayrıca bir paragraf açmak lazım. Haftalardır, aylardır, hatta bir yıldan fazladır ki eksi Yılmaz’ın arayışındayız. Döndü, geliyor, aman yine sakatlandı, ne zaman dönecek derken Yılmaz Şipal dünkü oyunuyla onu eleştirenlere ve ayrıca ondan güzel oyun bekleyenlere, cevabını, mesajını ulaştırdı. Hatta iki aşamalı: İlk aşamada bir asist ve iki gol atarak dönüşünü ilan etti. İkinci aşamada bunun daha âlâsını yaptı: ikinci gol sonrası tribüne dönerek formasının göğsündeki Lefke armasını öperek Lefke aşkının tükenmezliğini gösterdi. Adeta onu zaman zaman acımasızca eleştirenlere, sakatlığı bahane ediyor diyenlere, Yılmaz bitti diyenlere ben buradayım diyordu. Adeta eski Yılmaz’ı bekleyenlere selam çakıyordu. Uzun sakatlık sürecinden dolayı fizik kondisyon yönüyle daha yeterli düzeyi yakalamasa da, Yılmaz dünkü oyunuyla sahada basmadığı yer bırakmadı. Sol açığı olumlu kullandı, ileride yeri geldiğinde baskılar yaptı. Yılmaz’ın dönüşüyle haftalardır tek kanatla uçmaya çalışan Lefke takımı artık çift kanadıyla uçmaya başladı veya bu anlamda ilk provasını yaptı. Devamını dileriz. Böylece güzel bir geri dönüş yapan, eski günlerin sinyallerini veren Yılmaz’a da hoş geldin diyoruz.

Hayır, bu bir güzelleme yazısı değildir, asla. Rahmi Çelik ve Gökhan Titiz hariç sakatların geri dönüşleri bir gerçektir. Takımdaki bireysel performansların gün geçtikçe yükselmeye başladığı bir gerçektir. Takımdaki yedek kulübesinin de yeterli olmasa bile yavaş yavaş zenginleştiği bir gerçektir. Ama olumlu olmayan bir gerçek de vardır, “bir helva yiyoruz ama hiç de kıvamında olmayan bir helva”. Evet, olumlu gelişmeler var ama takım oyununda, organizasyonda, seyirciye keyif verecek oyun şeklinde daha eksiklikler bulunmaktadır. Burada da görev Çağan Çerkez hocam başta olmakla teknik ekibe düşüyor. Geçen sene bu camiaya güzel duygular, heyecanlar yaşatan, lig ikinciliğini son maçta kaçıran futbolcularda ve Çağan Çerkez hocamda bunu gerçekleştirecek birikim fazlasıyla vardır…

NOT: Dün Lefke TSK A2 takımı Küçük Kaymaklı TSK A2 takımıyla 0 : 0 berabere kaldı. Oynanan güzel oyun ve mücadeleden dolayı Arif Solkanat başta olmakla teknik ekibi, kulüp sorumlusu Ali Dana’yı, oyuncuları kutluyorum.

FOTO: UsalMedya / Yılmaz Şipal'ın bu güzel anını yakalayan UsalMedya'ya teşekkür ediyor, kutluyorum...

 1033 04-12-22

  Paylaş   Tweetle   Paylaş   Paylaş   Gönder
Copyright © 2017 Doç. Dr. Elnur Ağayev | Bu sitedeki tüm görsel materyallerin hakkı saklıdır.
×
×

Avatar
Hatırla beni