"Tarihi canlı bir savaş alanı, bir ideolojik çatışma bölgesi olmaktan kurtarmamız lazım"

 

Tağmanların Anı Kupası Lefke’nin

Dün Lefke’de, 16 Ağustos Garadağ Stadı’nda Yıltan Tağman ve Elmas Tağman Anı Maçı oynandı.

Yıltan Tağman (12 Nisan 1967-20 Temmuz 1995) ve Elmas Tağman (14 Ekim 1956-9 Ocak 2016) Anı Maçı’nın oynanmasına Yıltan Tağman’ın 1995 yılında geçirdiği bir trafik kazasında hayatını kaybetmesiyle başlandı. 1995 yılından itibaren düzenlenen Yıltan Tağman Anı Maçına 2016 yılında vefatıyla beraber Elmas Tağman Anı maçı da eklendi. Böylece her sene lig öncesi bu Anı Maçı düzenlenmektedir. Bu vesileyle Yıltan Tağman ve Elmas Tağman’ı rahmetle anıyoruz…

Bu tür anı maçlarının bir özelliği de lig öncesi takımların durumlarını görebilmeleridir. Dün oynanan Lefke TSK – Miracle Karşıyaka SK maçı da bu anlamda önemliydi. Özellikle Lefke takımı bakımında bakacak olursak dünkü maç Lefke takımının lig öncesi 4. hazırlık maçıydı. Daha önce oynanan Düzkaya KOSK (3:1), Göçmenköy İYSK (4:0) ve Lapta Türk Birliği SK (2:0) maçları kazanılmış, Binatlı YSK (1:1) ile berabere kalınmıştı. Ve bu maçlar taktik, organizasyon ve futbolcuların performansını görmek açısından önemli olmuştu.

Lefke takımı bu sene forvette Kouao Hermann (geçen sezon ortasında takımdan ayrıldı), Kasım Tağman ve orta sahada Semih Ünaldı gibi önemli silahını kaybettikten sonra o mevkileri doldurması veya oralara transfer yapması gerekiyordu. Ve belki de yeni oyun şekilleri üzerinde de düşünmek lazımdı.

Lefke takımı geçen yıllarda diğer takımlara kiraladığı, yine geçen sene sakatlık veya çeşitli nedenlerle oynamayan oyuncularını takıma monte ederek orta sahayı kurmaya ve buradaki eksikliği gidermeye çalışıyor. Kemal hoca, geçen yıl oyunlarıyla Kıbrıs liginde kendilerinden söz ettiren orta sahanın vazgeçilmezleri Rahmi Çelik ve Yakup Esmeraslan’ın yanında Okan Gün, Gökhan Titiz, Seydi Sümer, yeni transfer Arda Karanfiloğlu’na yer vererek burada çeşitlilik oluşturmaya çalışıyor. Bu mevkide geçen yıl önemli işler yapan Aziz Özsakallı’yı da unutmamak lazım. Formunda bir Aziz bu mevkide önemli işler yapar. Oynanan hazırlık maçları ligde bu mevkide sorun yaşanmayacak izlenimlerini veriyor. Tabi ki buradaki sorun tamamen giderilmiş değildir. Oynanan maçlarda bu mevkide zaman zaman yaşanan dalgalanmalar Kemal hocanın dikkatini çekmiştir mutlaka.

Lefke takımı forvet sorununu da çözmüş değildir. Yeni ve genç transfer Eyüp Canlı gelecek için umutlar vadetse de şimdilik bu mevkide takımın sorununu çözecek durumda değildir. Ayrıca Eyüp Canlı’nın genç ve yetenekli oluşundan onun bugünkü sorunu çözmek için değil geleceğin takımı için transfer edildiğini de tahmin ediyorum.

Forver için düşünülen yabancı transfer daha gerçekleştirilmiş değildir. Uzun süredir takımla antrenmanlara çıkan Frank’ın yeterli olmadığı düşünülerek yeni adaylara yönelimler oldu. Son günlerde iki yabancı daha denenmektedir. Dünkü maçta ilk yarıda oynayan Kabıru Al-Hassan pek varlık göstermezken yeterli bulunmayan Frank’ın ikinci yarıdaki olumlu oyunu (bir gol attı ve bir de gol pası verdi) ibreyi kendinden yana çevirmişe benziyor. Ligin başlamasına kısa süre kala Lefke takımı bu mevkilerdeki sorununu gidermek zorundadır.

Takımın kaleci (İrfan Özbay, Ali Kurt, Berhan Gümüş), savunma (Aykut Esmeraslan, Anzhi, Mustafa Tahsildaroğulları, Kaan Savaşkan, Umut Gurban, Süleyman Sarı, Oğuz Davutoğlu) ve kanatlarda (Kemal Solkanat, Yılmaz Şipal, Yılmaz Çetin, Zekai Serdar, Erçin Karadayı) sorun yaşayacağını tahmin etmiyorum. Orta saha ve forvet hattındaki sorunlar kısa sürede giderilmelidir.

Dünkü oyun aslında yukarıda özetlemeye çalıştığım manzaranın bir görünümüydü. İlk yarıda orta saha ve ileride organize olunamadı. Orta sahada bir kargaşa dikkat çekti. Görev dağılımında sanki anlaşılmazlık vardı. Kanatlar, özellikle Kemal Solkanat’ın kullandığı sol kanattan hızlı ataklar gerçekleştirildi fakat ortalara kafa vuracak, müdahale edecek forvet eksikliği vardı. Takım olarak bir zafiyet söz konusuydu ve bu da 2 gol yenmesine sebebiyet verdi.

İkinci yarı orta sahada yapılan Gökhan Titiz-Arda Karanfiloğlu ve Kabıru Al-Hassan-Frank değişikliği oyunun şeklini değiştirdi. Okan Gün’ün liderliğinde orta saha ne yaptığını bilen bir görünüm çizdi. İleride pres yapıldı, rakibin çıkışı engellendi, top ayaklarına geldiklerinde ortadan ve kanattan hızlı ve tehlikeli ataklar gerçekleştirildi. Bu yarıda ara ve orta paslarını kontrol eden, ileride top tutabilen, ortalara kafa vurabilen bir Frank vardı. Yapılan bir ortada golünü attı ve ayrıca ara pasında topu kontrol ederek Zekai Serdar’a gol pası verdi.

Dünkü oyunda normal oyun dışında öne çıkan isimler vardı: Okan Gün, ben 10 numarayı alacağım diyordu; Frank forvetin önemli adayı benim diyordu; Arda Karanfiloğlu orta saha için önemli isimlerden biri de benim diyordu; Kemal Solkanat sol bek oynarım ama sol açık benim diyordu vs…

Maça ilgi gösteren az sayıdaki Lefkeli seyirciler sıkıcı ilk yarı sonrası keyifli bir ikinci yarı izlediler. Penaltıdan gelen Anı Kupası ise işin kaymağı oldu.

Lefke TSK

İrfan Özbay, Mustafa Tahsildaroğulları (Süleyman Sarı), Aykut Esmeraslan (Umut Gurban), Anzhi, Kemal Solkanat, Yılmaz Şipal (Yılmaz Çetin), Yakup Esmeraslan, Okan Gün (Seydi Sümer), Gökhan Titiz (Arda Karanfiloğlu), Kabıru Al-Hassan (Frank), Zekai Serdar (Eyüp Canlı).

Lefke TSK - Miracle Karşıyaka SK 2:2 (pen. 3:2)

Lefke TSK'nın golleri:

Zekai Serdar (dk. 52), Frank (dk. 69)

Penaltılardan:

Yakup Esmeraslan, Frank, Süleyman Sarı

Foto: Erdem Çolakoğlu, Elnur Ağayev

 1021 08-09-22

  Paylaş   Tweetle   Paylaş   Paylaş   Gönder
Copyright © 2017 Doç. Dr. Elnur Ağayev | Bu sitedeki tüm görsel materyallerin hakkı saklıdır.
×
×

Avatar
Hatırla beni