"Tarihi canlı bir savaş alanı, bir ideolojik çatışma bölgesi olmaktan kurtarmamız lazım"

 

Her Şeye Rağmen Doğru Yoldasınız, Çocuklar…

Bugün Lefke TSK U16 takımıyla Girne’deydik. Lefke takımının Girne Pia Bella Sahası’nda ASBUZU U16 Ligi 2. turunda Doğan Türk Birliği ile maçı vardı. 

Çekişmeli geçen maçı Doğan Türk Birliği 3:0 kazandı. Öncelikle güzel mücadelelerinden dolayı her iki takım futbolcularını ve antrenörlerini kutluyorum. Doğan Türk Birliği’ne bir sonraki turda başarılar diliyorum...

Maça gelecek olursak, Pia Bella’nın olumsuz zeminine rağmen ilk yarıda çok keyifli ve kaliteli bir oyun, bir mücadele izledik. Çünkü sahada iyi niyetli iki futbolcu grubu vardı. Sert bir mücadele verirken birbirlerine saygıyı da eksik etmiyorlardı.

Doğan daha çok kanatlardan etkili oluyor, Lefke ise buna sol kanat ve ortadan cevap veriyordu. Kalelerde golle sonuçlanmayan tehlikeli pozisyonlar yaşanıyordu. Kaleciler başarılıydı. Ta ki ilk yarının son dakikasına kadar. Doğan köşe vuruşu kullanırken ceza sahası içinde Doğanlı oyuncu yerde kaldı ve hakem penaltı verdi. Pozisyonun ne olduğu tam anlaşılmasa da buna fazla da ses çıkaran olmadı ve Doğan penaltı vuruşunu kullanarak araya 1 : 0 önde girdi.

İkinci yarı Lefke takımı baskın bir oyuna başlamışken o da ne, orta hakem ve yan hakemden neredense 35-40 metre mesafede uzak olan alanda ceza alanı dışına çıkarak topu taca atan Lefke kalecisi kırmızı kart görüyor. Hakeme göre Lefkeli kaleci eliyle topa müdahale etmiş… Kısa süre sonra hakemin yanlış bir kararına itiraz eden Lefkeli oyuncu küfür etti denerek kırmızı kart görüyor... Bu arada Doğanlı oyuncu eliyle gol atıyor, Lefkeli oyuncular itiraz ediyor. Hakem oralı değildir… Yine bir faul sonrası Lefkeli futbolcu rakip takım oyuncuyla karşı karşıya temastayken Doğanlı oyuncu kendini yere atıyor ve Lefkeli bir oyuncu daha kırmızı görüyor… Bu dakikadan sonra oyun artık kontrolden çıkmıştır. Hakemin yanlış kararları birbirlerine saygı içinde oynayan oyuncuları birbirlerine karşı iyice kışkırtmıştır. Gencecik çocukların sıcak temasları başlamıştır. Eğer bu maçta olaylar büyümediyse, kötü olaylar yaşanmadıysa orta hakem yatsın, kalksın, Lefke antrenörü ve aynı zamanda eğitimci Reşat Yolaç ve antrenör Azmi Coşkun hocalara dua etsin. Onlar anında sahaya, oyunculara müdahale etmeselerdi yaşananları düşünmek istemezdim. En azından son günlerde diğer maçlarda yaşananların bir benzeriyle karşılaşırdık.

Bu yazdıklarımı Lefkeli olduğumdan dolayı taraflı yazdığımı düşünenler olabilir. O zaman bu durum karşısında Doğan antrenörünün davranışını yazayım. Doğan hocasının Lefke hocasına ifadesi şudur: “Hakem sizi yaktı bari bizim oyuncuları kurtaralım”. Belki polislerin yaklaşımlarını da merak edersiniz: Polisler sabırlarından dolayı Lefke hocasına ve oyuncularına tekrar tekrar teşekkür ettiler… Seyircileri de mi merak ettiniz? Seyircilerin bir kısmı hakeme tepki olarak Lefke yedek kulübesinin arkasına gelerek Lefke takımına destek verdi.

Bu yaşananlar üzerine neler söylenebilir? Hakemlere çok yüklenmeyi seven bir yapıda değilim. Hakemler formunda oldukları zaman takdir ederim, formsuz oldukları zaman da nedenlerini merak ederim. U 16 DTB – Lefke TSK maçını yöneten hakemi ilk defa izliyorum. Belki de iyi hakemdir, bilemem ama birkaç gözlemimi yazabilirim. Pozisyonu okuması sorunludur, oyuncularla iletişimi sorunludur, önemli pozisyonlara uzak kaldı. Kartlarda sorunludur. Acaba bu eksiklikleri DTB – Lefke TSK maçından 1 saat önce aynı sahada başka bir maç yönetmesinden mi kaynaklanıyor? Yorgun muydular??? Yoksa eğitim eksikliğinden mi kaynaklanıyor???

Hakem müessesesinin bu tür maç yöneten hakemlerden dolayı yıpranmasını hiç de hoş karşılamıyorum. 

*     *     *

Oğlu hakem olan bir Lefkeli anne geçen senelerde başından geçen ilginç bir olay anlatmıştı bana: Anne bir gün oğlunun yönettiği bir maça gidiyor. Çok çekişmeli bir maçmış. Anne keyifle maç izlerken tuhafına giden bir olay yaşanıyor. Oğlunun her düdük çaldığında seyircilerden bir gurup durup dururken hakeme en galiz anne küfürleri savuruyorlarmış. Yani annenin yanında oturanlar onu tanımadan direk ona küfür ediyorlarmış. Anne utanarak ne yapacağına şaşırmış. Duymamazlıktan gelmeye çalışmış ama olmamış çünkü küfürler devam ediyormuş. Yanında oturan bir adam anne küfürlerinin dozunu yükseltince anne de dayanamamış: Oğlum, demiş, utanmıyor musun durmadan bana küfür ediyorsun? Ben size ne yaptım? Küfür eden adam yanında oturan bayanın hakemin annesi olduğunu anlayınca yerini değiştirmiş…

Şimdi bu anıyı neden hatırlattım? Çünkü bugün buna benzer bir durum yaşadık. Bir gurup Doğan Türk Birliği seyirci Lefkeli futbolculara anne küfürleri savurdular. Oysa o Lefkeli futbolcuların bir kısmının anne babaları da saha kenarındaydılar. Ben bugün o annelerden birisinin isyanını gördüm. Çok utandım, gerçekten erkekler adına çok utandım… Ne zaman adam oluruz?

Beyler, çok çok yanlış yapıyorsunuz. Pardon, ne yanlışı, beni özürlü görün ifademden dolayı, eşeklik yapıyorsunuz resmen, eşeklik. Allah sizi ıslah etsin…

Polisi mi neredeydi? İsyanı görünce ilk onlara gittim, onlar da “duymamışız” numarasıyla olayı geçiştirdiler…

*     *     *

Maçta yaşanan olumsuzluklara yetkililer mutlaka müdahale edeceklerdir. En azından müdahale etmelerini bekliyoruz. Ama ben yine de maçın olumlu yönlerinin olumsuzluklar içinde kaybolmasını istemezdim. Maç başlamadan önce Lefke hocası Reşat Yolaç takımını rakip takım kulübesine götürdü ve rakip takıma başarılar diledi. Maç bitiminde de kutlamasını bildi. Bu belki de futbol sahalarımızda çok da hatırlanmayan bir davranıştır. Reşat hocamıza bundan dolayı teşekkür ediyorum.

Son olarak bir de Lefke U16 takımına bu tura kadar verdikleri mücadelelerinden dolayı teşekkür ediyorum. Çok iyi takımları var, çok iyi takım olmuşlar, heyecan veren, keyif veren bir takım. Üzerine koymaya devam etsinler. Lefke A Takımı gelecekte onlar üzerine inşa edilecektir. Unutmasınlar.

 

 330 27-03-23

  Paylaş   Tweetle   Paylaş   Paylaş   Gönder
Copyright © 2017 Doç. Dr. Elnur Ağayev | Bu sitedeki tüm görsel materyallerin hakkı saklıdır.
×
×

Avatar
Hatırla beni