"Tarihi canlı bir savaş alanı, bir ideolojik çatışma bölgesi olmaktan kurtarmamız lazım"

 

Galibiyet Serisine Devam

Kalecisi gitti, orta sahası kiralandı, forveti satıldı, bu takımın ligde işi zor, ligde tutunamaz deyip kara propaganda yapanlar hiç ummadıkları durumla karşı karşıyalar. Çünkü Lefke takımı son dört haftada dört galibiyet alarak ligde yukarıya tırmanmaya devam ediyor. Bu hafta sahasında aldığı Çetinkaya maçı sonrası ligde 6. sıraya oturdu. İlk haftalardaki puan kayıpları sonrası teknik ekipte yaşanan değişim takıma olumlu yansıdı ve teknik akıl, futbolcuların performans yükselişi, sakatların takıma dönüşü puan ve puanların habercisi oldu. Ve tabii ki bunlara takımdaşlık ruhunu da eklemek lazımdır. Haftalar geçtikçe menekşe-beyaz duygusu, ruhu futbolcuları daha fazla bağlamaktadır. Bir deplasman galibiyeti sonrası Lefke’ye dönüşümüzde bir futbolcumuzun söylediği aşağıdaki ifadeler anlatmak istediklerimin özetidir: “Bu takımda oynayıp katkı koyanlar olmuştur, ayrılmışlardır, isimleri yazılıdır. Bugün bizler buradayız ve buraya sahip çıkacağız. Yarın bizler de ayrılacağız ama bu takım her zaman bu ligde olacaktır ve iddialı olmaya devam edecektir”…

… Lefke takımı Çetinkaya maçına hızlı başladı. İlk 15 dakikada maç Çetinkaya yarı sahasında oynandı. Lefke takımı sayısız ataklarla Çetinkaya’yı sahasına hapsetti ve rakip takım çıkmakta çok zorlandı. Maçın 4. dakikasında bir frikik atışında Kaan Saavaşkan mükemmel bir vuruşla kaleciyi avladı. Kaan’ın bu golü hazırlanış olarak farklı olsa da seyircilere adatan geçen sene deplasmanda Binatlı’ya attığı golü hatırlattı. Uygun pozisyonlarda tekrar denemeler yapmasında fayda vardır. 7. dakikada kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyonu değerlendiremeyen Aziz Özsakallı 12. dakikada yine de kaleciyle karşı karşıya kalırken bu sefer kendisini affettirdi. İlk 15 dakikada Eyüp Canlı’nın kaleciyle karşı karşıya kalıp pozisyonu sonuçlandıramadığı anlar da yine akıllarda kaldı.

Maçın 20. dakikasından sonra Çetinkaya çıkmaya çalıştı. Ama tüm maç boyunca yakaladıkları ve akıllarda kalan tek pozisyon 37. dakikada Malıck Mane’nin orta sahadan kullandığı tehlikeli serbest vuruşu oldu. Lefke kalecisi İrfan Özbay zor da olsa golü önleye bildi. Rakibin umut beslediği forvet Özgür Ongun sahada yoktu, yabancıları Malıck Mane orta sahada kayıp olup gitti. Doğukan Mert Kurt’un da çabaları yetersiz kaldı. Orta sahadan çıkamayınca, kanatları kullanamayınca, savunma arkasına oyuncu kaçıramayınca golün bulmaları da mucizelere kaldı ve o da gerçekleşmedi. Çetinkaya’nın bu saydığım özellikleri gösterememesinin önemli bir nedeni de karşısında kendilerine göre kanatları iyi kullanan takım bulmalarıydı.

Lefke takımı iki farkı bulunca baskın görünmeye devam etse de ilk 15 dakikadan sonra baskısı durdu fakat tehlikeleri devam etti. Çetinkaya’nın zayıf ataklarına Lefke takımı tehlikeli ataklarıyla cevap verdi. Fakat bu sefer de atağı sonlandırmada sorunlar kendini gösterdi. Maçın hemen başında Aziz Özsakallı’nın yakın mesafede kaleciyle karşı karşıya kalıp değerlendirmediği pozisyon dışında Eyüp Canlı ve Mustafa Tahsildaroğulları birer, Yılmaz Şipal ise iki defa daha kaleciyle karşı karşıya kaldılar. Fakat son vuruşlar kötü olunca ve kaleci doğru yeri tercih edince maçta başka gol olmadı. Lefke takımı kanatları ve orta sahayı olumlu kullanmaya çalıştı, savunma arkasına oyuncu kaçırmaya denedi. Önceki haftalara göre bu anlamda olumlu görüntü sergilense de daha alınacak mesafe bulunmaktadır.

Geçen haftanın futbolcusu olan Yılmaz Şipal bu maçta gününde değildi. Anlaşılan sakatlığının, ağrılarının geçmemesi düzenli formunu yakalamasını geciktirecektir. Buna rağmen sahada bulunması takıma ve seyircilere güven vermektedir. Zekai Serdar’ın rahatsızlığından dolayı forma şansı bulan Eyüp Canlı gayretliydi fakat maç eksikliği kendini gösterdi. Takımın önümüzdeki yıllar yapılanmasında düşünülen Eyüp Canlı maç eksikliğini tabii ki daha fazla süre alarak gidermelidir, giderecektir. Takıma önemli katkılar koyan ve güven veren kaleci İrfan Özbay’a maç boyunca fazla görev düşmedi. 37. dakikadaki Malıck Mane’nin tehlikeli serbest vuruşunu önledi. Fakat maçın son dakikalarında gördüğü gereksiz sarı kart umarız önümüzdeki haftalarda takıma olumsuz yansımaz.

Son maçlarda alınan seri galibiyetler sonrası Lefke takımının hedefi ilk 5 mi, ilk 8 mi tartışmalarının yeniden gündeme oturacağı ve bu tartışmada ilk 5 hedefin ağır basacağı tahmin edilebilir. Bu da doğaldır çünkü takımın gidişatı olumludur. Fakat unutulmamalıdır ki bu takdirde de yönetimin, teknik ekibin ve futbolcuların yeni görevler üstlenmeleri gerekecektir.       

Foto: Lefkehaber TV/Erdem Çolakoğlu

 1009 12-12-22

  Paylaş   Tweetle   Paylaş   Paylaş   Gönder
Copyright © 2017 Doç. Dr. Elnur Ağayev | Bu sitedeki tüm görsel materyallerin hakkı saklıdır.
×
×

Avatar
Hatırla beni