"Tarihi canlı bir savaş alanı, bir ideolojik çatışma bölgesi olmaktan kurtarmamız lazım"

 

Arda’nın İlk Golü

Cumartesi (10.09.2022) 5. Meral Özdenkçi Anı Turnuvası için Lefke TSK ile İskele’deydik. Saat 14’e doğru Lefke’den başlayan yolculuğumuzun ilk aşaması saat 16’ya doğru İskele’de sona erdi. Yorucu bir yolculuktu. Hem havanın sıcaklığı, hem mesafenin uzaklığı, hem de uzun süre otobüs yolculuğu yapmamam…

Larnaka Gençler Birliği yönetimi bizleri büyük sevgi ve hürmetle karşıladı. Yemek faslına geçmek için İskele çarşısında tur atmamız gerekti. İyi de oldu. İskele çarşısını görmüş olduk. Çarşıdaki düzenden, temizlikten, onarımdan herkes memnundu. Memnuniyet oyuncuların konuşmalarına da yansıdı. Hatta Zekai’nin imalı hitabına muhatap da olduk: “Hocam, Lefke çarşısında böyle yerler var mıdır?”… Zekai haksız da sayılmazdı…

İskele çarşısındaki Arkeoloji Müzesi kapalı olduğundan ziyaret etme şansımız olmadı. Amma müzenin hemen alt tarafında Ayşe hanımın yerinde misafir edildiğimiz Kıbrıs mutfağının vazgeçilmezi Magarina Bulli ayrı bir tattı. Yemekten sonra Binalı Şanlıer’in yeri BsCafe İskele’ye uğradık. Kahve keyfimizi de burada giderdikten sonra maç saati yaklaştığından artık stada geçmemiz gerekiyordu. Misafirperverliklerinden dolayı Larnaka GB yönetimine, güzel yemeğini ve kahvesini tattığımız Ayşe hanıma ve Binalı beye teşekkür ediyoruz. Şahsen benim için unutulmaz bir andı İskele’de bulunmak…

*           *           *

Lefke TSK’nın eski antrenörü Mehmet Solkanat’ın ablası Meral Özdenkçi 2017 yılında geçirdiği ağır bir ameliyat sonucunda vefat ettikten sonra Meral Özdenkçi Anı Turnuvası düzenlenmeye başlanmış. Bu turnuva her yıl sezon öncesi hazırlık maçları çerçevesinde Lefke TSK ve Larnaka GB takımları arasında oynanmaktadır. Şimdiye kadar oynanan 4 turnuvanın 2’sinde Lefke takımı, 2’sinde ise Larnaka GB takımı kupayı kazanmıştır. 

Azımsanmayacak bir seyirci kitlesinin izlediği maç İskele Cumhuriyet Stadı’nda saat 18’de başladı. Tribünde ligin ilk haftasında Lefke takımını sahasında misafir edecek Mesarya SK’nın izleme ekibinin olduğunu da not düşmem lazım.

Lefke takımı kalede İrfan Özbay, savunmada Anzhi, Aykut Esmeraslan, Kaan Savaşkan, Okan Gün, savunma önünde Yakup Esmeraslan, Gökhan Titiz, ortada Rahmi Çelik, sol kanatta Yılmaz Şipal, sağ kanatta Kalbıri Al-Hassan ve forvette Frank 11’iyle sahadaydı.

Hafta içinde oynanan Miracle Karşıyaka SK ile oynanan hazırlık maçında 10 numara mevkiinde oynayan ve maçın yıldızları arasında olan Okan Gün’ünün sol bekte oyuna başlaması garip karşılansa da durumun bu mevkide oynanan Kemal Solkanat’ın kısa bir sorun yaşamasından kaynaklandığı az sonra anlaşıldı. Ve maçın ikinci yarısında Kemal oyuna girince Okan eski mevkiine geçti.

Maç Lefke takımının baskılı oyunuyla başladı. Ve daha maçın 2. dakikasında Kalbıri Al-Hassan rakip savunma ve kalecinin anlaşamamasından faydalanarak çaldığı topu kaleye göndererek takımını öne geçirtti. 21. dakikada savunmanın arkasına doğru koşu yapan Yılmaz Şipal kaleciyle karşı karşıya kalarak Lefke takımını iki farkla öne geçiren golü attı. İlk yarı bu skorla sona erdi. İkinci yarının hemen başında rakip savunmanın 2 dakika içinde yaptığı 2 bariz hatayı değerlendiren Frank attığı 2 golle takımını 4:0 öne geçirtti. İkinci yarıda oyuna giren Arda Karanfiloğlu 70. dakikada rakip ceza sahası önünden çektiği şutla takımı adına attığı gol A takımında attığı ilk gol olarak tarihe geçti. Larnaka GB takımı Lefke takımının 5 golüne 79. dakikada Hasan Tokgöz’ün tek golüyle ancak cevap verebildi.

Lig için bir ölçü olmasa da Lefke takımı bu oyunda da güvenli bir oyun sergiledi. Hafta içi oynanan Miracle Kaşıyaka SK maçının sıkıntılı geçen ilk yarısından sonra ikinci yarıda oynadığı doğru oyununa bu maçta da devam etti. Kaleci İrfan’a fazla iş düşmezken Lefke takımının savunması geçen yıldaki uyumlu oyununa devam etti.

Bu sene Lefke takımında en fazla seçenek orta sahada bulunmaktadır. Rahmi Çelik ve Yakup Esmeraslan geçen seneki konumlarını korurken formunda olan Okan Gün ve Gökhan Titiz de bu mevkie özellik katmaktalar. Kemal Yürekli ve Niyazi Özekmekçi hocanın 10 numara arayışları devam ediyor. Önceki hazırlık maçında Okan bu mevkide yıldızlaşırken dünkü oyunda da Rahmi bu görevi layıkıyla yapmaya çalıştı. İkinci yarı oyuna giren ve orta sahada görev alan Arda Karanfiloğlu, Süleyman Sarı ve Seydi Sümer de abilerine yetişmelerinin sinyallerini verdiler.

Maçta Arda Karanfiloğlu A takımında ilk golüne imza attı. Bu golü bana tam da bir yıl önce yine bir hazırlık maçında genç Seydi Sümer’in Baf Ülkü Yurdu’na attığı A takımdaki ilk göllerini hatırlattı. Çok şeyler beklenen Seydi daha sonra ligde şans bulamayacak ve lig boyunca yedekte oturacaktı. A takımında ilk golüne çok sevindiğimiz, mutlu olduğumuz Arda umarız aynı akıbeti yaşamaz. Çünkü Arda futbol zekâsı olarak sahayı ve oyunu okuyabilen bir özelliğe sahiptir. Pas alıp oyuncu arayan değil, pas almadan pas yerini gören, aniden yön değiştirebilen özelliklere sahip bir yetenektir. Bunları not düşmem lazım.  Şimdilik fazla süre alamayan Süleyman Sarı “yapıştı mı kopmayan”, rakibi bırakmayan bir orta saha ve sağ bek oyuncusu görünümündedir. Zamana ihtiyacı olsa da süre alışlarını çoğaltmakta fayda vardır. Seydi Sümer’de de bu sene yeniden kıpırdamalar görünmektedir. Devam edeceğini umuyorum. Çünkü kazanılmış bir Seydi’ye takımın ihtiyacı var.

Lefke takımı forvet mevkiinde oyuncusunu netleştirmeye çalışıyor. Kemal hoca denemek için antrenmana aldığı her iki yabancıya dün ilk yarıda şans tanıdı. İkinci yarıda Al-Hassan’ı yanına alırken Frank’a daha fazla süre verdi. Gözlemlediğim, sürdürülen rekabette Frank biraz ağır bassa da bu iki oyuncu arasında karar vermek zordur. Çünkü her ikisinin kendisine göre özellikleri bulunmaktadır. Frank, Miracle Karşıyaka SK maçının ikinci yarısında oyuna girdi ve çok güzel oynadı. Gol attı ve ayrıca gol pası verdi. İleride top tuttu, kafa toplarına çıktı, arkadaşları için pozisyon oluşturdu. Dün de iki gol attı ama iki mücadelelerde, top kontrollerinde acemilikler yaptı. Al-Hassan önceki hazırlık maçında varlık gösterememişti ama dünkü maçta gol attı, sağ kanatta olumlu oyun sergiledi. Sanki biraz antrenman eksikliği kendini gösteriyor. Şimdiki durumda aranan forvet özellikleri bakımından Frank ağır basmakta fakat karar vermek için bu hafta oynanacak Yalova maçını da bekleyelim derim.  

*           *           *

… Gece saat 11’de takımla beraber Lefke’ye döndüğümüzde üzerimizde ağır bir yorgunluk vardı. Ama keyifli bir yorgunluktu. Bu keyfi de bize Lefke takımının sergilediği güzel oyun ve kazanılan Anı kupası vermişti.

Lefke TSK

İrfan Özbay (Ali Kurt), Anzhi (Mustafa Tahsildaroğulları), Aykut Esmeraslan (Umut Gurban), Kaan Savaşkan, Okan Gün (Süleyman Sarı), Yakup Esmeraslan (Kemal Solkanat), Gökhan Titiz (Arda Karanfiloğlu), Rahmi Çelik, Yılmaz Şipal, Kalbıri Al-Hassan (Eyüp Canlı), Frank (Seydi Sümer).

Larnaka GB - Lefke TSK 1:5

Hasan Tokgöz (dk. 79) - Larnaka GB

Kalbıri Al-Hassan (dk. 2), Yılmaz Şipal (dk. 21), Frank (dk. 48, 49), Arda Karanfiloğlu (dk. 70) - Lefke TSK

 1101 12-09-22

  Paylaş   Tweetle   Paylaş   Paylaş   Gönder
Copyright © 2017 Doç. Dr. Elnur Ağayev | Bu sitedeki tüm görsel materyallerin hakkı saklıdır.
×
×

Avatar
Hatırla beni