"Tarihi canlı bir savaş alanı, bir ideolojik çatışma bölgesi olmaktan kurtarmamız lazım"

 

Letke'de Tarihin Peşinde

Ağayev’in “Lefke’de Tarihin Peşinde” kitabı yayınlandı

Lefke Avrupa Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Elnur Ağayev’in “Lefke’de Tarihin Peşinde” isimli kitabı yayınlandı. Sırasıyla beşinci olan ve daha önce yayınladığı “Güzelim Lefke”, “Lefke Tarihinden Sayfalar”, “Bir Zamanlar Lefke” ve “Lefke Tarihi ve Kültürü Üzerine Araştırmalar” kitaplarının devamı niteliğinde olan bu çalışmada da Lefke’nin geçmişinde iz bırakmış şahıslar, olaylar ve mekânlar konu edinilmektedir.

Tarihçi John Tosh’un ünlü Tarihin Peşinde eserinin isminden hareketle Lefke konusunda yaptığı çalışma ve faaliyetlerini tarihin peşinde koşmak şeklinde tanımlayan Ağayev, kitabın giriş yazısında bu koşturmacanın özellikleri üzerinde durmakta ve özellikle de Lefke kent kültürünün araştırılmasında yazılı, sözlü ve müzelik kaynakların tespiti, korunması için verdiği çabayı anlatmaktadır.

Lefke tarihinin sosyo-ekonomik, siyasi ve kültürel yaşamının izlerini takip eden Ağayev, kitabında bu izler içinden yakaladığı farklı dönemlerdeki şahısları, olayları ve mekânları bilimsel ahlâka sadık kalarak halk dilinde aktarmaktadır. Ağayev’in yeni kitabında izlerini sürdürdüğü konular arasında aşağıdaki başlıklar özellikle dikkatleri çekmektedir: “Lefke’de Vakıf Kültürü”, “Lefke Belediyesi Yönetmelikleri”, “Gaziveren’de Osmanlıca Bir Kabir Taşı”, “Lefke’yi Haraca Bağlayan ‘Hanımağa’: Evgeniya”, “1953 Yılı Lefke Belediye Seçimleri”, “Lefke’de Garip Bir Amca”… vb.

12. Lefke Hurma Festivali’ne yetiştirildiği ve festivalde imzası yapıldığı için kitaba ayrıca bir de Lefke Kültüründe Hurma isimli bir araştırma eklenmiştir. Burada Lefke’nin sosyo-ekonomik ve kültürel yaşamında hurmanın edindiği yer üzerinde durulmakta ve bununla ilgili folklor örnekleri sunulmaktadır.

Ağayev’in Lefke üzerine yaptığı çalışmalar genelde Kıbrıs, özelde ise Lefke araştırmaları alanına katkı kapmakta, zenginlik kazandırmaktadır.

   892

  Paylaş   Tweetle   Paylaş   Paylaş   Gönder
Copyright © 2017 Doç. Dr. Elnur Ağayev | Bu sitedeki tüm görsel materyallerin hakkı saklıdır.
×
×

Avatar
Hatırla beni